Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
UROBTE NIEČO PRE SVOJE ZDRAVIE
Klasická masáž

 

       Klasická masáž je sústava hmatov, ktoré vykonáva masér rukou na tele klienta s cieľom liečebným alebo preventívnym. 

       MECHANIZMUS ÚČINKU MASÁŽE

       Masáž vyvoláva v tele miestnu, celkovú alebo vzdialenú reakciu. Ide o veľmi dôležité procesy, ktoré sa odohrávajú už na úrovni mozgovej kôry.

       Miestny účinok sa prejavuje na koži, šľachách, kĺbových púzdrach, v krvnom riečisku, v lymfatickom systéme i v periférnom nervovom systéme. Jenotlivé hmaty, ich priebeh a hĺbka prieniku vyvolávajú reakciu v tkanivách. Mechanicky sa odstráňujú povrchové zrohovatené vrstvy kože, čím sa uvoľnia vývody miazgových a potných žliaz. Podporuje sa prekrvenie kože a dosahuje sa urýchlené vyprázdňovanie povrchových žíl a lymfatických ciest. Priaznivým odtokom žilovej krvi  sa urýchľuje odstránenie nepotrebných produktov látkovej výmeny. V hlbších tkanivových vrstvách roztieraním a vytieraním možno rozšíriť zrasty, a to v podkožnom väzive, v okolí kĺbov a v priebehu šliach. V svalvom tkanive sa hnetením dosiahne zvýšenie alebo zníženie svalového tonusu, zvýšenie svalvej výkonnosti, zníženie bolestivosti a zlepšenie funkcie. 

       Celkový účinok sa dosahuje na základe miestného účinku, a to zlepšením prietoku krvi na periférii. Urýchlenie toku žilovej krvi sa priaznivo prejaví na činnosti srdca. Nastáva prekrvenie telových orgánov (napr. prekrvením obličiek stúpa tvorba moču ), zlepšuje sa výmena kyslíka a oxidu uhličitého v pľúcach, ako aj vnútorné dýchanie a termoregulačné procesy. Masáž má celkový povzbudzujúci účinok na telesnú výkonnosť, spánok, na stav centrálného nervového systému.

      Vzdialené účinky sú sprostredkované prevažne reflexne.

TOPlist